Loading..
   < >

   Masaüstü, Notebook  AMD ve İntel Seri 7 ve 8.Nesil işlemciler aradığınız işlemci modelleri için tıklayınız!

    AMD Ryzen 5 1600x Geçen yıl satın alabileceği en iyi değeri işlemci biriydi ve şimdi Ryzen 5 2600X o serisini devam hedeflemektedir. Yeni 12nm Zen + mimarisi ve kayışı altındaki daha yüksek bir hız ile bu orta sınıf çip, Intel'in rakip silikonuyla aynı seviyede çok daha gelişmiş çok çekirdekli performans ve oyun kare hızı sunar.


   Ryzen 2nd Generation’ın orta seviye bir CPU’nun cevabı şaşırtıcı miktarda işlem gücü sunuyor, ama bu herkes için bir çözüm değil. Ryzen 5 2600X'in fiyatı bütçe oluşturma için biraz yüksek ve yüksek güçlü çekme ve sıcaklıklar da bu yongayı çalıştırmanın uzun vadeli maliyetlerine katkıda bulunuyor.

   Yeni Intel Core i9-9900K, beklediğimiz ana işlemcilerde bir adım öne çıkıyor . Intel’in, AMD Ryzen işlemcilerinin yüksek çekirdek sayıları ve muazzam çoklu iş parçacığı performansı ile şirketi bir adım öteye götürmesinden bu yana yapacağını umduğumuz CPU . 


   Intel'in ilk ana Core i9 yongası olan bu işlemci, sekiz çekirdekli, 16 parçalı ve maksimum 5.0GHz saat hızına kadar çıkabilme özelliğine sahip. Sonuçta, bu yeni okta çekirdekli işlemci, AMD'nin en iyi işlemcisi ile olan boşluğu kapatmıyor, aynı zamanda geçiyor.


   Maalesef, testimizde, Intel’in vaat ettiği dünyanın en iyi oyun işlemcisi olduğunu kanıtlamıyoruz, en azından o andaki sürücülerle. Intel Core i9-9900K ile test etmeye devam edeceğiz, ancak o zamana kadar bu CPU, içerik oluşturuculara, bilgisayarlara saniyede daha fazla kare sıkmak isteyen oyunculardan daha iyi hizmet verebilir.

   Özellikler ve yonga seti

   Intel Core i9-9900K sadece şirketin ilk ana okta çekirdekli işlemcilerinden ikisinden biri değil, diğeri Intel Core i7-9700K - 16'da da Coffee Lake Refresh serisindeki en yüksek iş parçacığı sayımına sahip. AMD'nin rakibi Ryzen 2nd Generation işlemcileri geride bırakacak olan hiper iş parçacığı performansına çevirin . 


   AMD'den bahseden Ryzen 7 2700X, aynı zamanda, sırasıyla 3.7GHz ve 4.3GHz saat hızlarını arttıran, sekiz çekirdekli ve 16 çekirdekli özelliklere sahip. Öte yandan, Intel'in yeni Core i9 yongası 3.6GHz'lik bir temel frekansta başlayacak ve tek çekirdekli 5.0GHz'e veya altı ila sekiz çekirdekli 4.7GHz'e yükseltecek şekilde derecelendirildi. 


   Intel Core i9-9900K ile ilgili en etkileyici şey, tüm bu çekirdekleri ve iplikleri, - ve 400MHz daha yüksek saat hızlarını - önceki Coffee Lake CPU'ları ile aynı 95-watt (W) termal paketine sahip çiplere entegre etmesi . 


   Intel'in yeni işlemciler serisiyle son derece heyecanlı olduğumuz bir başka küçük haberleşme noktası da hepsinin lehimli, entegre bir ısı yayıcı (IHS) özelliği olması. Bu yeni lehim bazlı termal arabirim malzemesi, ısı dağılımında çok yardımcı oldu. Sayılarımıza göre, Intel Core i9-9900K, Intel Core i7-8700K ve Intel Core i7-8086K modellerinden 10 derece santigrat derece daha soğuk çalışıyor .


   Coffee Lake'in aksine, kullanıcıların sadece bu Core i9 çipini kurmak için yeni bir anakart üzerinde durması gerekmeyecek. Intel Core i9-9900K, mevcut Z370 anakartlarıyla tam uyumlu olacak. Intel'in yeni Z390 platformunun getirdiği tek şey, geleneksel tam boyutlu USB bağlantı noktaları üzerinden 10 Gbps veri aktarım hızları ve gigabit kablosuz hızları için entegre 802.11ac Wi-Fi 5 için USB 3.1 Gen 2 desteği. 

   performans

   Intel'in yeni işlemcileri, AMD'nin ortaya koyduğu yüksek çekirdekli sayı, büyük çoklu işlem performansının arkasında bir adım oldu, ancak Intel Core i9-9900K bunların hepsini değiştirdi. 


   Team Blue'nun ilk ana Core i9 yongası, işleme gücü için gördüğümüz en yüksek tek çekirdekli ve çok çekirdekli test sonuçlarıyla yeni bir ölçüt oluşturuyor. 9900K'nın diğer ana işlemcilere kıyasla kazandığı çığır açan sonuç, gözle görülür şekilde daha yüksek Cinebench puanları gibi, dikkat edilmesi gereken harika bir şey.  

   Ne yazık ki, Intel bu çipi dünyanın en iyi oyun işlemcisi olarak adlandırmak için biraz ihtiyatlı görünüyor. Oyun kriterlerimiz, stok ayarlarında çalışan çipin aynı, ancak daha kötüsü olmasa da, daha az çekirdek ve dört daha az ipliğe sahip bir CPU olan son nesil Intel Core i7-8700K ile aynı kare hızlarını sunacağını gösteriyor.  


   En şaşırtıcı sürpriz, CPU'nun yoğun olduğu oyunlarda Total War: Warhammer II gibi hiçbir performans artışı görmememizdi. 


   Dürüst olmak gerekirse, testimizde Nvidia GeForce GTX 1080 Ti'yi tanımayan işlemci ve anakart da dahil olmak üzere bir dizi hatayla karşılaştık , daha sonra birden fazla ölüm ve bilgisayar çökmesine neden oldu.  


   Nvidia GeForce'umuza takmak RTX 2080 Ti , durumu sadece Tomb Raider'in Gölgesi'ni bile başlatamayacağımız noktaya kadar arttırdı. Bunun yerine, sistemi 1080p ve en yüksek kalitede ayarlarda çalıştırmak için sistemimizin yeterli kaynağa sahip olmadığına dair bir mesaj aldık. 


   Tabii ki, herkes gibi, biz de bu işlemciyi erken sürücülerde test ediyoruz, bu yüzden önümüzdeki birkaç hafta ile aylar arasında yeni yazılımlar çıktığında performans artışı görebiliriz. Fakat, eğer şimdi, eğer bir oyuncuysanız, daha uygun bir CPU almaktan daha iyi olursunuz.

   Amd Ryzen-3 2200G 3.5-3.7GHz AM4
   854,71 TLKDV Dahil
   919,04 TL KDV Dahil
   Amd A4 4000 Soket Fm2 3.0ghz 1mb-2.EL
   147,50 TLKDV Dahil
   158,60 TL KDV Dahil